Jąkanie jest zaburzeniem mowy, które dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć istnieje wiele metod terapeutycznych, mających na celu pomóc osobom jąkającym się, nie zawsze zwykły logopeda jest w stanie zapewnić kompleksową pomoc. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dlaczego zwykła terapia logopedyczna może nie wystarczyć w leczeniu jąkania i dlaczego warto rozważyć specjalistyczne podejście.
Jąkanie to bardziej skomplikowany problem, niż się wydaje
Jąkanie jest znacznie bardziej skomplikowane, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. To nie tylko problem związany z powtarzaniem dźwięków lub słów. Jąkanie to także problem związany z zaburzeniami oddechowymi, nadmiernym napięciem mięśniowym oraz emocjonalny, który może prowadzić do niskiej pewności siebie, lęku społecznego i innych trudności psychologicznych. Specjaliści w dziedzinie jąkania często muszą pracować nie tylko nad aspektami mowy, ale także nad emocjonalnymi skutkami jąkania.
Zrozumienie i akceptacja jąkania
Jąkanie nie zawsze da się całkowicie wyleczyć. Zależy to w dużej mierze od systematyczności oraz samozaparcia do ciężkiej pracy. Niektórzy ludzie będą musieli nauczyć się żyć z tym zaburzeniem i radzić sobie z nim na co dzień. Specjaliści w dziedzinie jąkania pomagają również pacjentom w akceptacji swojego jąkania i uczeniu się, jak radzić sobie z ewentualnymi trudnościami. Ale pamiętaj – to zależy tylko od Ciebie! Terapeuta jedynie pokazuje i uczy odpowiednich technik płynnego mówienia. Reszta zależy już tylko od Ciebie! (o tym jak przebiega terapia jąkania przeczytasz tutaj)
Specjalistyczna wiedza i doświadczenie są kluczowe w leczeniu jąkania
Terapeuci jąkania to specjaliści, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w pracy z osobami jąkającymi się. Rozumieją oni zarówno fizyczne, jak i psychologiczne aspekty jąkania, co pozwala im dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zwykli logopedzi mogą nie posiadać takiego specjalistycznego przygotowania. Powodem najczęściej jest fakt, że na studiach logopedycznych wykładowcy najczęściej nie przekazują wiedzy z dziedziny terapii jąkania, a nie każdy specjalista zagłębia się w tak nietypowe zagadnienie na własną rękę. Dowiedz się więcej o tym jaką terpię wybrać.
Zróżnicowane terapie jąkania
Istnieje wiele różnych podejść terapeutycznych do jąkania (o najczęściej stosowanych i o tym które podejście wybrać możesz przeczytać tutaj)
Podsumowując, zwykły logopeda najczęściej nie posiada odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia w dziedzinie terapii jąkania. Dlatego najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie udanie się po specjalistyczną pomoc do osoby specjalizującej się w tym zagadnieniu.
Efekty naszych podopiecznych – Case Study
Zastanawiasz się, czy Tobie pomoże terapia leczenia jąkania? Oto kilka case study moich podopiecznych (imiona zostały celowo zmienione, aby uszanować prywatność):
- Maciej, 45 lat nauczyciel. Na spotkaniu kwalifikującym do terapii, na pierwszy rzut oka miał tylko niewielki problem z jąkaniem. Ale szybko okazało się, że świetnie zamieniał „trudne słowa” na inne, nadmierną gestykulacją wyduszał z siebie kolejne zdania, i często przyspieszał tempo mowy tak mocno, że ciężko było zrozumieć co mówił. A co najgorsze – wiązało się to z ogromnym stresem, napięciem i wstydem. Na terapię przyjechał w wakacje, aby od września jego uczniowie przestali go nazywać „nauczycielem – jąkałą”….
Po niecałych dwóch miesiącach terapii przyszła dla niego próba generalna – zabrał głos na uroczystym otwarciu roku szkolnego przed całą kadrą nauczycielską i wszystkimi uczniami.
Po raz pierwszy w życiu potrafił mówić płynnie, bez jakiegokolwiek jąkania. Jak sam stwierdził – po kilku pierwszych zdaniach strach minął i czerpał przyjemność ze swojej nowej umiejętności – płynnej i pięknej mowy
- Stefan, 27 lat handlowiec. Przed terapią każde spotkanie z potencjalnym klientem było dla niego przykrym obowiązkiem, co wpływało bezpośrednio nie tylko na jego komfort psychiczny, ale również na bardzo niskie prowizje od sprzedaży. Co więcej, unikał nawet zakupów w pobliskiej piekarni…
Ostatniego dnia 12-dniowej terapii, w ramach ćwiczenia płynnej mowy w sytuacjach z życia codziennego, robił zakupy w sklepach gdzie towar podaje sprzedawca. Już w drugim sklepie strach ustąpił miejsca ekscytacji i czerpał radość z możliwości bezproblemowego posługiwania się płynną mową. Obeszliśmy wszystkie punkty usługowe w okolicy i za każdym razem bez stresu kupował to, na co miał ochotę, a nie to, o co był w stanie poprosić. Najpiękniejsze było obserwowanie Stefana, który dosłownie delektował się tymi sytuacjami. A po kilku miesiącach na jednym ze spotkań kontrolnych po terapii pochwalił się że jego prowizje od sprzedaży wzrosły kilkukrotnie
- Andrzej, 38 lat informatyk. Kiedyś potrafił sobie radzić stosując rozmaite metody na unikanie mówienia, zmienianie tego co chciał powiedzieć na to co potrafił powiedzieć, a czasami swoje jąkanie obracał w żart i udawał, że śmiał się sam z siebie. Ale było to dla niego na tyle męczące, że postanowił zapisać się na terapię jąkania.
Już kilka dni po terapii podstawowej miał wygłosić prelekcję związaną ze swoją specjalizacją. Okazało się, że poradził sobie fantastycznie! Nie miał ani jednej sytuacji, która wiązałaby się z jakąkolwiek formą jąkania. Po prelekcji dostał nawet feedback od kilku osób, że emanował spokojem i pewnością siebie
To tylko kilka prawdziwych historii moich podopiecznych zakończonych happy endem. Jest ich o wiele, wiele więcej… Chcesz, aby za sprawą pozbycia się jąkania Twoje życie też się tak zmieniło? Bądź jak Maciej, Stefan, Andrzej i wielu innych, którzy przeszli kompleksową terapię jąkania. Nie czekaj i już dziś zapisz się na spotkanie kwalifikujące do terapii jąkania