Jąkanie to zaburzenie płynności mowy, które objawia się jako utrata płynności, powtarzanie głoskowych lub sylabowych fragmentów słów oraz trudności w rozpoczynaniu i kontynuowaniu wypowiedzi. Może to dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jąkanie występuje zdecydowanie częściej u męskiej części populacji. Szacuje się, że ten stosunek wynosi nawet 10:1. Przyczyną takiej sytuacji są różnice w budowie mózgu mężczyzny i kobiety.
Jąkanie może mieć znaczący wpływ na życie osoby dotkniętej tym problemem. Rozumienie przyczyn, objawów, skutków i dostępnych form pomocy jest istotne w zapewnianiu wsparcia dla osób jąkających się. Przejście kompleksowej terapii jąkania oraz zrozumienie i wsparcie ze strony najbliższych są kluczowe w pomaganiu osobom z tym zaburzeniem w osiągnięciu płynności mowy i poprawy jakości życia.
W całej populacji jąka się ok 1% dorosłych oraz ok 4% dzieci. Są to zaskakująco wysokie dane. Można zadać sobie pytanie, czy ta ilość nie jest zawyżona? Odpowiedź brzmi: Nie. Osoby mające problem z niepłynnością mowy, po prostu nie wychodzą tak często „do ludzi”, nie występują publicznie, nauczyły się znakomicie maskować swoje jąkanie. (Więcej na ten temat przeczytasz tutaj)
Jąkanie możemy podzielić na:
- kloniczne: powtarzanie poszczególnych głosek, sylab czy nawet całych wyrazów
- toniczne: powstaje blok uniemożliwiający rozpoczęcie wypowiedzi lub wypowiedzenia konkretnego wyrazu
- mieszane (kloniczno – toniczne): występują zarówno powtórzenia oraz twarde bloki (więcej o objawach jąkania przeczytasz tutaj)