Wiele osób borykających się niepłynnością mowy, mówi o leczeniu jąkania. Oficjalnie jąkanie nie jest chorobą, więc nie powinniśmy mówić o leczeniu. Oczywiście możemy to pytanie zadać inaczej: np. Jak pozbyć się jąkania? Jak przestać się jąkać? Jak wyjść z jąkania? Jak się nie jąkać? Jak mówić płynnie? Ale przecież to tylko nazewnictwo… Nie oszukujmy się, jąkanie niesamowicie utrudnia życie i funkcjonowanie w społeczeństwie, dlatego osobiście uważam, że nie ma znaczenia jakich słów będziemy tutaj używać. Wracając do najważniejszego pytania – To jak wyleczyć się z jąkania?
Wymienię tutaj kilka praktykowanych metod (niekoniecznie skutecznych) przez różnego typu „specjalistów”:
- Farmakoterapia: czyli podawanie leków, które…. nie dadzą żadnych efektów
- Śpiewoterapia: faktycznie podczas śpiewania nie występują bloki czy powtórzenia. Wygląda obiecująco, prawda? Sęk w tym, że jąkanie ustąpi tylko podczas śpiewu, a przecież nikt chyba nie chce zamienić mowy na śpiew?
- Leczenie psychiatryczne: Jąkanie to nie jest choroba psychiczna, czyli ta archaiczna metoda również odpada…
- Klasyczna terapia logopedyczna: Na pierwszy rzut oka brzmi sensownie, ale…. Niestety zdecydowana większość logopedów nie ma pojęcia o jąkaniu. Jak sami często przyznają w nieoficjalnych rozmowach – boją się jąkania…. (więcej na ten temat przeczytasz tutaj)
- Pomoc psychologiczna: Pomoc wykfalifikowanego psychologa sama w sobie nie wyleczy jąkania, jednak nie ma wątpliwości, że może wspomóc cały proces terapii i odbudowę pewności siebie
- Terapia jąkania: W zasadzie jest to jedyna znana i potwierdzona jako skuteczna forma pomocy przy zaburzeniach płynności mowy. Oczywiście różni specjaliści od jąkania proponują różne metody pracy. Ważne z perspektywy osoby jąkającej się jest to, aby nie marnować czasu, energii i pieniędzy na metody, które pomogą tylko w niewielkim stopniu i wybrać skuteczną terapię, która zagwarantuje nauczenie się nowej, płynnej i pięknej mowy. (więcej o tym jaką terapię jąkania wybrać przeczytasz tutaj)
Ćwiczenia logopedyczne — jak wyleczyć się z jąkania?
Jąkanie jest oddechowo – fonacyjno-artykulacyjnym zaburzeniem mowy. Oznacza to, że aby skutecznie wyleczyć się z jąkania należy wypracować prawidłowe nawyki oddechowe, nauczyć się odpowiedniego sposobu tworzenia głosu oraz artykulacji poszczególnych głosek. W pracy nad płynną mową należy zwrócić uwagę między innymi na: rozluźnienie całego ciała – w szczególności aparatu mowy, przeponowo — żebrowy tor oddechowy, ekonomikę oddechu, miękkie nastawienie głosu przy samogłoskach, unikanie zwarć fałd głosowych oraz na specyficzne w terapii jąkania zasady wymowy poszczególnych spółgłosek. Dodatkowo należy wprowadzić pracę ręki dominującej, która będzie stymulowała ośrodek mowy w mózgu.
Wszystkie te elementy musimy dokładnie zsynchronizować, co niestety powoduje, że samodzielne ćwiczenia w zakresie uzyskania płynności mowy bardzo rzadko przynoszą zadowalający efekt. Jąkanie jest wyjątkowo nietypowym i skomplikowanym zaburzeniem mowy. Dlatego samodzielna praca nad wyleczeniem się z jąkania jest niezwykle trudna i powinna odbywać się pod opieką wyspecjalizowanego terapeuty. Niemniej jednak jako przygotowanie do terapii warto wykonywać poniższe ćwiczenie:
- Połóż się na plecach (może być na macie ,na łóżku itp)
- Połóż na brzuch w okolicy pępka ciężką książkę lub coś innego o wadze ok 1kg
- Biorąc wdech, napełniamy brzuch i unosimy leżącą na brzuchu książkę
- Robiąc wydech, brzuch opada razem z leżącą na brzuchu książką
Zalecam, abyś wykonywał to proste ćwiczenie 3x dziennie po ok 2 minuty. Pozwoli to nam na rozpoczęcie terapii z lepszego punktu wyjścia – zapraszamy!