Jakie są przyczyny jąkania?

Jakie są przyczyny jąkania – czyli dlaczego się jąkam?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Skąd się bierze jąkanie? Dlaczego się jąkam? Jakie są przyczyny jąkania?

Choć istnieje wiele teorii na temat przyczyn jąkania, naukowcy wciąż poszukują pełnego zrozumienia mechanizmów, które stoją za tym wyzwaniem komunikacyjnym. W tym artykule przyjrzymy się kilku najbardziej prawdopodobnym przyczynom jąkania.

1. Zaburzenia motoryki artykulacyjno-fonacyjno-oddechowej: 

Obecnie chyba najbardziej popularna i prawdopodobna teoria. Mówi ona, że jąkanie może być spowodowane zaburzeniami w kontrolowaniu mięśni odpowiedzialnych za oddech, artykulację i fonację. Nieprawidłowości w pracy tych mięśni mogą wpłynąć na płynność wypowiedzi.    

2. Skłonności genetyczne do jąkania:

 Jedna z teorii mówi o wpływie czynników genetycznych na ryzyko wystąpienia jąkania. Jeśli w rodzinie występowały przypadki jąkania, istnieje większa szansa, że dziecko odziedziczy skłonność do tego zaburzenia. Jednak do tej pory nie został odkryty gen odpowiadający za powstawanie jąkania.    

3. Warunki środowiskowe sprzyjające jąkaniu się: 

W pewnych sytuacjach stresujące lub szybkie tempo życia, presja społeczna lub traumy mogą przyczyniać się do wystąpienia lub nasilenia jąkania. Jeżeli jąkanie występowało w rodzinie, istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko przejmie wzorce niepłynnej mowy od rodzica, rodzeństwa czy innej osoby z bliskiego otoczenia.  

4. Czynniki neurologiczne:

Funkcjonowanie mózgu odgrywa kluczową rolę w płynności mowy. Osoby jąkające się mogą mieć nieco inaczej działające obszary mózgu odpowiedzialne za regulację mowy i ruchy mięśniowe niezbędne do kreowania mowy. Nieprawidłowości w tych obszarach mogą prowadzić do problemów z płynnością mowy.    

5. Czynniki emocjonalne i psychologiczne:

Stres, niskie poczucie własnej wartości, lęki społeczne i trudności emocjonalne mogą nasilać objawy jąkania. Osoby jąkające się często zmagają się z presją, jaką stawiają sobie lub odczuwają ze strony otoczenia, co może skomplikować ich zdolność do płynnej komunikacji. Co ciekawe, dokładnie te same czynniki mogą być skutkiem jąkania. Można zadać analogiczne pytanie: Czyli co było pierwsze? Jajko czy kura?    

6. Rozwój mowy w dzieciństwie a jąkanie:

U dzieci w wieku przedszkolnym jest to nagminne (nazywamy to jąkaniem rozwojowym lub wczesnodziecięcym) i często związane z procesem uczenia się mowy oraz rozwijaniem umiejętności komunikacyjnych. W wielu przypadkach dzieci przechodzą fazę jąkania, która samoistnie zanika w miarę, jak rozwijają się ich zdolności mowy.    

7. Inne czynniki:

Niektóre badania sugerują, że hormonalne i neurologiczne zmiany podczas rozwoju mogą wpływać na jąkanie. Jednak więcej badań jest potrzebnych, aby lepiej zrozumieć te związki.    

Warto dodać, że żadna z powyższych opisanych teorii nadal nie została jednoznacznie potwierdzona. Dlatego jedyną prawdziwą odpowiedzią na pytanie, „Skąd bierze się jąkanie”, brzmi: Nie wiadomo…. Osobiście uważam, że przyczyn może być kilka, od genetyki, przez środowisko i czynniki emocjonalne, aż do problemów artykulacyjno-fonacyjno-oddechowych. Dlatego na kompleksowej terapii jąkania pracujemy wieloaspektowo, nie ograniczając się do tylko jednego sposobu działania, co gwarantuje rewelacyjne efekty. (więcej na temat terapii jąkania przeczytasz tutaj)  

Jąkanie — fakty i mity:

  1. Osoby jąkające się są mniej inteligentne: MIT
    Jąkanie nie ma żadnego związku z inteligencją. Osoby jąkające się mają taki sam zakres intelektualny jak osoby mówiące płynnie.
  2. Jąkanie może się zmieniać: PRAWDA
    Stopień jąkania może się zmieniać w zależności od sytuacji, poziomu stresu, zmęczenia czy zdrowia fizycznego.
  1. Jąkanie można „przezwyciężyć” poprzez większy wysiłek: MIT
    Jąkanie nie jest czymś, co można po prostu przezwyciężyć poprzez większy wysiłek. Pozbycie się jąkania wymaga specjalistycznej terapii i wsparcia najbliższych.
  1. Jąkanie częściej występuje u mężczyzn: PRAWDA
    Mężczyźni są bardziej narażeni na rozwój jąkania niż kobiety, a stosunek ten według różnych źródeł wynosi od 5:1 do nawet 10:1
  1. Jąkaniem można się zarazić: MIT
    Pomimo że czasami jąkanie występuje u kilku osób w rodzinie, z pewnością nie możemy się zarazić jąkaniem od innej osoby
  1. Jąkanie ma wpływ na jakość życia: PRAWDA
    Osoby jąkające się mogą doświadczać trudności w życiu zawodowym i społecznym, co może prowadzić do frustracji, lęku i depresji. Dlatego tak ważne jest, aby otrzymały specjalistyczną pomoc w uzyskaniu płynnej mowy
  1. Pomocne jest mówienie do osoby jąkającej się: „Weź głęboki oddech”, „uspokój się”  lub dokańczanie za nią zdań: MIT
    W rzeczywistości takie rady u osoby jąkającej się mogą powodować większą frustrację, chęć izolacji i depresję
  1. Terapia jąkania może być skuteczna: PRAWDA
    Istnieją różne metody terapii, które w różnym stopniu mogą pomóc osobom jąkającym się w poprawie płynności mowy i redukcji negatywnych emocji związanych z mówieniem. Dlatego tak ważne jest, aby dokonać właściwego wyboru skutecznej metody, dzięki której raz na zawsze pozbędziemy się jąkania i osiągniemy piękną i płynną mowę

UWOLNIJ SIĘ OD JĄKANIA I ZACZNIJ ŻYĆ!

Jak zapisać się na kompleksową terapię jąkania?

Wystarczy napisać wiadomość e-mail lub zadzwonić